Kouzlo dřevěných hraček

Blíží se Vánoce, pro dospělé jsou to svátky rodinné pohody a dobrého jídla. Pro děti je to však den v roce, kdy dostávají ty nejlepší dárky. A tak si Ježíšek jako každý rok musí lámat hlavu, kterou hračkou by natěšené děti obdaroval. Obchody v dnešní době doslova přetékají moderními hračkami – od dokonale realistické panenky, která se umí hýbat a mluvit až po robota, který vám na hlasový příkaz pomalu donese i boty. Co vybrat?

Barevné plastové hračky zažívaly velký boom v 90. letech a rychle vytlačily tradiční dřevěné hračky. To se v dnešní době rychle mění a klasické dřevěné hračky pro děti se opět vracejí do módy. A není se čemu divit. Dřevo jako materiál pro výrobu hraček má totiž mnoho výhod.

1_2

V čem jsou dřevěné hračky výjimečné?

  1. Dřevo je přírodní materiál, tedy nezatěžují životní prostředí a předměty z něj se dají snadno recyklovat. V dnešní době, kdy se celý svět snaží o ekologickou udržitelnost, je tato vlastnost skutečně žádoucí. Navíc dřevo příjemně voní, a tak na děti působí uklidňujícím dojmem.
  2. Důležitým faktorem u hraček je jejich bezpečnost. U dřevěných hraček se na rozdíl od levných nekvalitních plastových výrobků nemusíte obávat otravy toxickými látkami. Navíc jsou tyto hračky zpravidla dobře opracované a nemají ostré hrany.
  3. Dřevěné hračky se v rodinách dědí i po generace. Důvodem je jejich odolnost a trvanlivost. Při hraní se nerozlámou tak snadno jako hračky plastové, které pak mohou způsobit zranění. A pokud se dřevěná hračka poničí, většinou jde velmi snadno opravit.
  4. Jednoduchý design dřevěných hraček rozvíjí tvůrčí schopnosti. Malé děti si často zvládnou hrát i s obyčejnou krabičkou nebo kolíčkem na prádlo. Jednoduchost hračky podporuje fantazii a kreativitu u dětí a nutí je často improvizovat. Výborné jsou proto i hračky, které si dítě samo musí dotvořit, jako například dřevěný domeček nebo dřevěné výřezky na hraní. K takto vlastnoručně vytvořené hračce má dítě bližší citový vztah, spoluvytváří její příběh a hračka ho neomrzí tak rychle.

Mají vůbec dřevěné hračky nevýhody?

Samozřejmě najdeme i důvody, proč vůbec plastové hračky vznikly a měly nahradit své dřevěné kolegy. První nevýhodou je vyšší pořizovací cena dřevěných hraček. Kompenzací v tomto případě je jednoznačně trvanlivost dřevěné hračky. V poměru cena–životnost pak jednoznačně plastové výrobky překonává. Na rozdíl od plastových hraček jsou ty dřevěné těžší (což souvisí s jejich odolností), a tak je asi na výlet do přírody neponesete všechny v krosně. Úplně ideální není ani kombinace s vodou. Dřevěné pohádky si proto neberte do vany a raději s nimi počkejte až do peřin.

3_3

Nenahraditelné dřevěné hračky

Mezi nejznámější a nenahraditelné dřevěné hračky patří „obyčejné“ dřevěné kostky s nejrůznějšími potisky oblíbených pohádek nebo zvířátek. Pro malé děti především předškolního věku jednoznačně doporučujeme dřevěné puzzle, například puzzle Šelmy. Při řešení úlohy se dítě bude učit i pojmenovávat zobrazená zvířátka, a navíc si rozvíjí jemnou motoriku, kterou bude jistě brzy potřebovat ve škole. Pro čistě kreativní vyřádění jsou pak dřevěné figurky rozhodně vhodnější než plastové ekvivalenty. Dřevěné hračky tu s námi byly od pradávna a ještě nějaký čas nám na světě zůstanou – až tak jsou nenahraditelné.