Rozvoj dětské fantazie

Však to znáte, pro děti není nic nemožné. V luxusní vesmírné restauraci obsluhuje plyšový medvídek a z vidličky u oběda je rázem zlatý trojzubec určený k boji s krvelačnými dinosaury. Dětská představivost dokáže vytvářet neuvěřitelné, propojovat zdánlivě nesouvisející a pokládá základy jedné z nejžádanějších vlastností v dospělosti – kreativitě. 

Fantazie se začíná rozvíjet kolem roku a půl a na vrchol se dostává v pěti letech před nástupem do školy. Dítě ji používá především proto, aby se dokázalo vyrovnat s realitou, která pro něj může být náročná nebo málo podnětná. Jako rodiče bychom ji proto měli u našich nejmilovanějších podporovat.

 

Jak můžeme rozvíjet fantazii u dětí?

Hry

To, že hraní her rozvíjí představivost, je všeobecně známo. Zkuste proto jedno odpoledne namísto sledování pohádky v televizi vzít ze skříně krabici s deskovkou. U menších dětí doporučujeme dřevěné puzzle, např. se zvířátky. Pro větší může být naopak zajímavá hra se stavěním vlastního domečku a jeho interiéru z věcí, které najde ve svém okolí. Při hraní si dítě může vyzkoušet také různé role (maminky, prodavačky, bojovníka, pilota letadla a další), což pozitivně ovlivňuje jeho sociální vývoj.

 

2_2

 

Umělecké aktivity

Umění a fantazie jsou dva nerozluční parťáci. Vaše dítě nemusí být zrovna novým Picassem, i přesto byste ho měli podporovat např. ve výtvarném projevu. Během malování mohou děti naplno vyjádřit svůj vnitřní svět. Ne nadarmo se dětskou kresbou zabývají i psychologové. K obkreslování a vybarvování konkrétních tvarů mohou pomoci naše kreativní karty. Zkuste vašeho rošťáka například vyzvat, aby na papíře vytvořil úplně novou fantaskní ZOO.

Knihy a příběhy

Pravidelné čtení před spaním má na fantazii blahodárný účinek stejně jako na další důležité schopnosti dítěte (např. obohacování slovní zásoby, zlepšování pozornosti a paměti). S našimi prosvětlovacími pohádkami jdeme ale ještě o krok dál. Namísto pouhého poslouchání vyprávění o nezbedném Koblížkovi se dětská představivost  aktivuje i díky vizualizaci na zdi pokojíčku ve formě světla a stínu. Můžete také děti nechat vyprávět vlastní příběhy s použitím kartiček o dinosaurech nebo o zvířátkách

 

3_2

 

Možností, jak rozvíjet dětskou fantazii, je dlouhá řada. Buďte sami kreativní ve vymýšlení podnětů a her. Nechte se unést do kouzelného světa, které vám dcera nebo syn ukazují, bez zbytečných předsudků a odmítání. Fantazie nás totiž neopouští ani v dospělosti. Zde je dobrým základem ke kreativnímu myšlení a touze se neustále posouvat.