Společný čas s dětmi

Běžný scénář pracovního týdne: ráno vzbudit děti, nasnídat se, odjet do práce, odpoledne poklidit, uvařit večeři a sotva si na chvilku sedneme, je pozdě večer. Takové hektické dny známe všichni. A na společný čas s dětmi jsme pak často unavení a nezbývá nám energie. Děti ale ocení každý okamžik, který jim věnujeme. 

 

Kvalita společného času nad kvantitou

Být rodič není vždy jednoduché a je naprosto přirozené cítit, že nemáme tolik času, kolik bychom si přáli. Je proto důležité zaměřit se na to, aby strávený čas s dětmi byl opravdu kvalitní, to je to klíčové. „Kvalitní“ trávení času s dětmi znamená být opravdu s nimi a aktivně se zapojovat do vybrané činnosti. Zkrátka být tady a teď – fyzicky i v myšlenkách. Při organizaci nabitého programu ve všední dny může pomoct pravidelný denní režim. Dítě například ví, že jeho čas s rodičem bude každý večer v posteli před usnutím. Společně si popovídají, co se za celý den událo a mohou si hrát, předčítat nebo obojí dohromady. To je možné šikovně spojit s pomocí našich produktů Stínosvět.

 

1_1

 

Co s načatým večerem?

Rozvoj dětské fantazie je mimořádně důležitý a od útlého věku je možné ho prohlubovat jak vyprávěním tak jednoduchou vizualizací, která na rozdíl od sledování televize stimuluje dětské myšlení k větší obrazotvornosti.  Malé děti je možné zaměstnat jednoduchými puzzlíky, které zlepšují rozvoj jemné motoriky, koordinaci oka a ruky, řešení problému a soustředění. U této varianty si můžete i trochu odpočinout a průběžně kontrolovat snažení vaší ratolesti. Pokud vás navíc baví deskové hry mohou být právě tyto rébusy pro nejmenší začátkem rodinných tradic do budoucna.

Vyprávění pohádek má v životě dětí místo už od pradávna. Díky nim se učí rozdíl mezi dobrem a zlem a mnoho dalších užitečných věcí. Pomocí pohádkových sad je možné vyprávět nesmrtelné příběhy O červené Karkulce, Perníkové chaloupce nebo O Třech Prasátkách. Kromě vyprávění dítě zažije napětí i radost díky stínohře, kterou mu zahrajete na stěně pokojíčku. Větší děti pak můžete překvapit vzdělávací sadou ze světa dinosaurů či afrických zvířat.

 

Mluvíme s dětmi

Pokud ve vás dříme kreativní duch a rádi vymýšlíte vlastní příběhy, můžete zkusit kreativní karty, které doplní vaše vyprávění, nebo naopak vyprávění vašich dětí. Někdy je totiž dobré také poslouchat co vše se jim honí v hlavách.

Nejdůležitější a opravdový základní kámen každého vztahu je komunikace. To samozřejmě platí i pro vztah rodiče a dítěte. Děti mohou mít někdy pocit, že je rodiče vlastně ani neznají, že se nezajímají o jejich pocity nebo touhy. Ptejte se. Zajímejte se. Zkrátka si povídejte, kdykoli budete mít chvilinku času. Čas totiž ubíhá rychleji, než si myslíme, a proto si ho musíme se svými dětmi užívat každou vteřinu. Děti, nikoliv práce nebo úklid, jsou přece na prvním místě. 

 

3_1

 

Pohyb s dítětem

V neposlední řadě doporučujeme zapojit do společně stráveného času také pohyb. Zkuste najít sport, který bude vás i děti bavit, a věnovat se mu pravidelně. Jestli vás bude bavit oba budete sdílet velmi důležité pouto a zároveň se podpoříte v činnosti, která je zdravá. Pokud nejste zrovna nadšení z velké aktivity, i obyčejná procházka splní účel. Uvidíte, že budete mít víc prostoru na rozvíjení vašeho vztahu s dětmi a naše hry si můžete vzít i sebou třeba v praktickém boxu.