Chtěli jsme, aby šlo o český produkt, říkají zakladatelé Stínosvětu

Od stínohry rukou přes obrysy vystřihnuté z kartonu až po oblíbené dřevěné kartičky. Manželé Eva a Miroslav Janů prozrazují, jak vznikla jejich značka originálních prosvěcovacích hraček, jakými způsoby s dětmi produkty používají a které výrobky mají jejich synové nejraději.

Kouzlo společně stráveného času

Příběh lokální rodinné značky hraček se snad nemohl zrodit jinak. Začal se psát v útulném dětském pokojíčku, kde Miroslav Janů bavil své synky před spaním hrou světla a stínů pomocí rukou nebo různých předmětů.

 

Odtud už to byl ke vzniku Stínosvětu jen kousek. „Jednou přišel Mirek z práce s kartičkami s vystříhanými obrázky, které synům večer před spaním promítl na stěnu, a nechal je poznávat jednotlivé vyobrazené předměty. Nápad měl úspěch, což ho motivovalo vytvořit první pohádkovou sadu s příběhem O Koblížkovi. Protože se kartičky rychle pomačkaly a ošoupaly, vymyslel dřevěnou alternativu, na které doplnil obrázky textem příběhu,“ vysvětluje Eva Janů. 

 

Když rodiče viděli, že se takové uspávání synům líbí a že nápad zaujal i jejich přátele, zrodila se myšlenka rozšířit nový večerní rituál i do dalších rodin.

 

Od večerní kratochvíle k vlastní firmě

První pohádkové sety nabídli manželé v Montessori facebookové skupině – a setkali se s nečekaným zájmem. „Vše, co jsme měli doma, se vyprodalo během jednoho dne,“ vypráví Eva s Mirkem. Pozitivní reakce pár motivovaly. Začali hledat cesty, jak výrobky vylepšit, ale zároveň udržet přijatelné ceny tak, aby byly dostupné pro co nejvíce rodin. „Chtěli jsme také, aby šlo o české produkty,“  doplňují.

 

Tou dobou přivedla náhoda manželům do cesty grafičku a ilustrátorku dětské literatury Marianu Tutschovou, která pro Stínosvět vytvořila jedinečné produkty.

 

1 000 + 1 způsob zábavy

A jak sami autoři hračky používají? Kromě původního prosvěcování objevili ještě mnoho dalších způsobů: s dětmi k nim vymýšlí příběhy, honí stínová zvířátka po pokoji, motivy na kreativních kartách obkreslují, podlepují a vysypávají třpytkami nebo přírodninami, obtiskávají karty do plastelíny nebo je používají jako kukátko.

 

Jak říkají Janů: „S kreativními kartami můžete dělat opravdu cokoliv: můžete promíchat karty k pohádce a vyzvat děti, ať je poskládají ve správném pořadí. A jak zareaguje vaše dítě na to, že dnes vypráví pohádku mamince a tatínkovi ona nebo on?“ 

 

Vyrábění, nebo strašení? Oboje!

Když chtějí Eva a Mirek otestovat nové produkty, nemusí chodit daleko – dva malé experty na hračky mají k ruce přímo doma. Podle slov maminky teď mají kluci kreativní období, a tak malují, stříhají a lepí, nejčastěji vánoční ozdoby inspirované výřezky od jejich domácí značky. A to i v letních vedrech. :) 

Co se týče pohádek, vítězí u chlapců ta O třech prasátkách, zkrátka proto, že se rádi straší a hrají si na vlka. Jinak ale fandí každému novému a neokoukanému produktu. „Oba teď skládají puzzle, záměrně ale vytváří popletené obrázky a pak dávají nově vzniklým předmětům, zvířatům a strojům smyšlené názvy. Hodně se u toho nasmějí. Asi nejšťastnější ale jsou, když si hrajeme všichni dohromady – aspoň zatím,“ dodává s úsměvem Eva Janů.

 


Prozkoumejte nabídku a zjistěte více o produktech od značky Stínosvět. Rádi vás uvidíme i na našem Facebooku nebo Instagramu.