Vyrazte s dětmi objevovat svět

Pozdní jaro je tady a léto se blíží. S nástupem teplého slunečného počasí přišla i vlna prvních větších rodinných výletů. Zatímco vy chystáte piknik, repelent a dostatečné množství peněz v hotovosti, děti si do pestrobarevného batůžku sbalí lego, pohádky a oblíbeného plyšového zajíčka. Na rozdíl od vás přesně vědí, co na takový výlet do přírody potřebují. Po náročné přípravě může celá rodina vyrazit za dobrodružstvím.

Děti musí ven

Děti rády objevují svět kolem sebe a jakmile poznají prostředí domova, zatouží po světě tam venku.  Tuto přirozenou touhu je potřeba rozvíjet a udržovat, aby si děti  na pobyt venku navykly a stal se pro ně nezbytnou součástí aktivního života. Největší vliv mají v útlém věku samozřejmě rodiče. Základním kamenem je fyzický přístup k přírodě – nestačí pouze knihy a dokumentární filmy v televizi. Rodiny, které žijí ve městě, by měly pravidelně navštěvovat alespoň parky a dětská hřiště v okolí. Na větší výlety do jarní přírody mohou vyrazit o víkendech, a to za každého počasí. Ne nadarmo se říká, že neexistuje špatné počasí – pouze špatné oblečení.

 

12

 

V čem je pobyt venku nenahraditelný?

  1. Zlepšuje fyzický vývoj – Sportovní a pohybové aktivity zlepšují fyzický vývoj dítěte ve všech úrovních (rovnováha, flexibilita, hrubá i jemná motorika). Navíc běhání a skákání reguluje tělesnou hmotnost, se kterou mají dnešní děti čím dál častěji problémy.
  2. Uklidňuje psychiku – Každá fyzická aktivita vyplavuje endorfiny (hormony štěstí). Pobyt v přírodě pomáhá odbourávat stres u dospělých i u dětí. Navíc umožňuje mozku zdravě relaxovat.
  3. Chrání zrak – Pravidelný pobyt venku snižuje pravděpodobnost vzniku krátkozrakosti. Trávení času v přírodě tedy má opačný vliv na náš zrak než každodenní koukání na obrazovky. Jelikož se kontaktu s moderní technologií dnes už asi neubráníme, je dobré jej kompenzovat alespoň krátkou procházkou po lese.
  4. Zlepšuje imunitu – Při hraní si venku děti, na rozdíl od rodičů, nezajímá, jak moc se umažou. Intenzivní kontakt se špínou a bakteriemi buduje silný imunitní systém. Navíc pobyt na sluníčku stimuluje tvorbu vitamínu D.
  5. Poznávání světa – Možnost vyzkoušet si věci na vlastní kůži dává dětem širší rozhled. Zapojení více smyslů do poznávání světa pomáhá porozumění a získávání souvislostí.

14

 

Jedeme na letní dovolenou!

S blížícími se letními měsíci vrcholí přípravy na oblíbené dovolené. Vystoupení ze stereotypu a chvíle, které tráví celá rodina společně mimo domov, jsou důležité nejen pro odpočinek, ale především pro zdravý růst dětí. Ačkoliv by se zdálo, že to samo o sobě stačí, je dobré děti stimulovat i dalšími podněty. Hry a hračky mají vliv jak na pocit bezpečí (známý prvek), tak na rozvoj fantazie a tolik ceněného myšlení mimo zaběhané škatulky (thinking out of the box). Ať už volno s dětmi trávíte u Mácháče, nebo na Chorvatském pobřeží, nezapomeňte přibalit celou sadu, se kterou bude poznávání okolí hned zábavnější. Například ve chvílích poobědové siesty nebo večer před spaním můžete vytáhnout dřevěné puzzle, vyprávění o zvířátkách nebo kreativní dřevěné karty s letními motivy. Vy i děti si tak odpočinete a budete příjemně naladěni na další dobrodružství.