Večerníček jak se patří

Většina z nás si určitě pamatuje na večery, kdy nám maminka nebo tatínek předčítali pohádky před spaním. Namísto sledování televize nebo tabletu jsme leželi v postýlce a poslouchali příběhy plné princezen, čarodějnic a kouzelných zvířátek. Čtení pohádek na dobrou noc přitom nemusí být jen rutina, má obrovský vliv i na další vývoj dítěte.

V dnešní době je běžné dětem pořizovat nejrůznější moderní technologie. Podle výrobců dokáží naše ratolesti plně zabavit a také rozvíjet i bez další iniciativy dospělých. Opak je ale pravdou. Čas, který rodiče stráví s dětmi, nenahradí mobil ani tablet a už vůbec ne pořady v televizi.

 

Děti milují rituály

Pravidelné společné chvíle jim přináší jistotu, pocit bezpečí a teplo domova. Večery v posteli s knihou v ruce pomáhají vytvářet blízkost, pocit klidu a radosti – nejen dětem. Neberte proto čtení pohádek na dobrou noc jako nudný stereotyp, i dospělým usnadní odbourání stresu po těžkém dni v práci.

 

V čem je čtení pohádek přínosné?

Mimo utužování vztahu s rodičem má čtení pohádek na dobrou noc velký vliv na mentální schopnosti dítěte, jako například:

Pravidelné čtení u dětí zvyšuje také emoční inteligenci, učí je základním pravidlům chování a rozvíjí kladný vztah ke knihám. Takřka polovina dospělých vášnivých čtenářů uvádí, že jim rodiče pravidelně četli pohádky.

 

IMG_9987-2

 

Zkuste něco nového

Máte pocit, že vaše dítě u čtené pohádky nevydrží? V tom případě můžete vyzkoušet dřevěné promítací pohádky. Zatímco vy budete vyprávět příběh o Karkulce, na zdi se bude pomocí světla ukazovat stín vlka nebo myslivce. To může zaujmout i neposedného rošťáka.

 

Strach nevadí

Obáváte se, že by stínová vizualizace vlka nebo čarodějnice z perníkové chaloupky mohla vaše dítka polekat? Napadlo vás, že pohádky od Erbena či bratří Grimmů jsou drastické a možná by bylo nejlepší je dětem nečíst? Strach vůbec nevadí! Psychologové napříč celým světem potvrzují, že určitá „tvrdost“ příběhů učí děti přijmout, že i v reálném světě existuje nebezpečí, kterému se musí postavit. Pohádky umožňují prožití emoce strachu a snazší vyrovnání s nástrahami „tam venku“. Děti se pak všech strašidel nebo pavouků bojí paradoxně méně.

Pokud jste čtení pohádek na dobrou noc doteď zanedbávali, na nic nečekejte. S dřevěnými pohádkami přes celý pokojíček můžete začít třeba už dnes večer.Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení